

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Transition Frequency | 150 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Max Breakdown Voltage | 60 V |
| Gain Bandwidth Product | 150 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 160 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1035
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16262
Ext.Price$0.16262
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16262 | $0.16262 |
| 10 | $0.14491 | $1.44910 |
| 50 | $0.12912 | $6.45600 |
| 100 | $0.11241 | $11.24100 |
| 500 | $0.09787 | $48.93500 |
| 1000 | $0.09419 | $94.19000 |
| 3000 | $0.09065 | $271.95000 |
| 5000 | $0.08585 | $429.25000 |
